Öne Çıkanlar sanlıurfa spor cocouk urfa Ahmet Demir

Bu haber kez okundu.

Çiftçiler Dikkat! Anız Yakmanın Zararları

Hasat sonrası Şanlıurfa'nın bir çok köylerinde tarlada kalan anızlar, kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce yakılıyor ekin saplarının neden olduğu yangın, kısa sürede geniş bir alanı kaplarken, anız yangının yaşandığı tarlalarda bulunan Canlı hayvanlar ve elektrik direği yanarak hasar görüyor

Özellikle Şanlıurfa’da arpa ve buğday ekimi yapılan alanların biçilmesinden sonra çiftçiler tekrar ekim yapmak için tarladaki anızları yakıyor.

ÇİFTÇİLER DİKKAT! ANIZ YAKMANIN ZARARLARI

Yaklaşan hasat zamanı nedeniyle uzmanlar anız yakan çiftçileri bir kez daha uyardı. Uzmanlar çiftçilerin önceki dönem ürünlerden kalan artıkları kısa yoldan temizleme yoluna gitmemesi noktasında uyardı. Hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile çoğu zaman bir alışkanlık haline gelen anız yakma toprağa büyük zararlar veriyor.

ANIZ YAKMAMA UYARISI YAPILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden anız yakma işlemi ile ilgili yapılan yazılı açıklamada,

“Anız, toprak içinde kalan bitki kökü, nadasa bırakılmaksızın ekilen tarla, mısır sapı, biçilmeden toprakta kalan saplar, tarla sınırındaki otlar, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen addır. Hububat hasadından sonra, kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü, bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak, hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile çoğu zaman bir alışkanlık haline geldiği için yasak olduğu halde, anız yakma olaylarıyla karşılaşılmaktadır” denildi.

TOPRAKLAR ZARAR GÖRÜYOR

Yakılan anızlardan dolayı sadece toprağın zarar görmediğine dikkat çekilen açıklamada, “Anızın yakılması orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açması, hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır. Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara neden olmaktadır” ifadelerine yer verildi.

ANIZ YAKMANIN ZARARLARI

1- Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlılarının beslenme ortamı yok edilir.

2- Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir.

3- Anız yakılması su ve rüzgâr erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgâr ve su ile taşınarak yok olmaktadır.

4- Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır.

Anızların toprağa zarar vermeyecek şekilde daha kolay ortadan kaldırılması için öneride bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

CEZAİ İŞLEM BU DURUMDA 5 KATI ARTIYOR

“Anız yangınlarına engel olmak amacıyla; biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakın yapılmalıdır, böylece kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır. Hububat hasadı yapıldıktan sonra biçerdöverin arkasında bıraktığı sap samandan oluşan namlular balya makinesi ile balyalanarak hayvan yemi olarak veya ahırlarda altlık olarak kullanılabilir veya sanayide kâğıt ve karton yapımında kullanılabilir.

Namlu denilen bu sap ve saman tarladan uzaklaştırıldıktan sonra geriye kalan anız sap parçalayıcı makineler ile parçalanarak toprağa karıştırılmalıdır. Bu şekilde bir toprak işleme ile anızın toprağa karıştırılması toprağa birçok fayda sağlar ve anız yakmanın doğuracağı zararlar da önlenir. Toprak işlemesiz tarım yapılarak tohum doğrudan anıza ekilebilir.

2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında, anız yakanlara idari para cezası verilmektedir. Ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise bu ceza beş kat arttırılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49