Öne Çıkanlar Teşekkür Etti Cevheri Sevgisi Caddelere Taştı Urfada 6 Ailenin Acı Günü! Tercihlerin Başlayacağı Tarih Belli Oldu PTT kuyruğunda sosyal mesafeye uyulmuyor

Bu haber kez okundu.

Yabancı Turist Sayısında Büyük Artış Sağlandı
Hükümet ve BDP’nin çalışmaları sonucu uygulamaya geçen çözüm sürecinin ardından bölgede huzur ve güven ortamının artmasıyla birlikte Şanlıurfa ve diğer Güneydoğu illerinde yerli ve yabancı turist sayısında artış sağlandı.
 
Çözüm sürecinin başladığı ilk günden bu yana bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayında büyük artış olduğu belirtildi. Geçen yıl Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Siirt, Mardin ve Şırnak 141 bini yabancı toplam 1 milyon 387 bin turiste ev sahipliği yaptı. Güneydoğu Anadolu Bölgesine gelen turistlerin yüzde 43'ü Şanlıurfa'yı tercih ederken, Şırnak'ı ziyaret eden turist sayısında bir önceki yıla oranla 3 kat artış meydana geldi Altyapı sorunlarının giderilmesi halinde bölgenin daha çok turist tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.
 
EN BÜYÜK İLGİYİ ŞANLIURFA GÖRDÜ
 
Yerli ve yabancı turistler bölgede en büyük ilgiyi Şanlıurfa'ya gösterdi. Şanlıurfa'yı geçen yıl 545 bin 512'si yerli, 60 bin 500'ü yabancı olmak üzere toplam 606 bin 12 kişi ziyaret etti. Yerli turist sayısında en büyük artış ise Şırnak'ta yaşandı. 2012 yılında 43 bin 441 yerli turistin ziyaret ettiği Şırnak'a geçen yıl gelen yerli ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 275 artış göstererek 115 bin 907'e ulaştı. Şırnak'a geçen yıl toplam 5 bin 880 yabancı turist geldi. Şanlıurfa’nın turizm açısından birçok mekana sahip olması da bu anlamda avantaj sağladı. Şanlıurfa’da bulunan Balıklıgöl, Urfa Kalesi, Halfeti ilçesi ve diğer kutsal makamlar, turist sayısında büyük etken sağlarken, güneydoğu illeri arasında en büyük ilgiyi Şanlıurfa gördü.
 
ŞANLIURFA’DA KAN DAVALARI DA BİTTİ
 
Hükümet ile BDP’nin ortaklaşa yürüttüğü çözüm sürecinin ardından Şanlıurfa’da birçok kan davası da sona erdi. Şanlıurfa bölgesinde yıllarca kan davası sürdüren aileler, son iki yıl içerisinde önemli şahsiyetlerin de ara girmesiyle birlikte barışıp, kan davasını sonlandırdı. Bölge genelinde oluşan huzur ortamı, Şanlıurfa’da kan davalarının sona ermesiyle birlikte daha da arttı. Şanlıurfalı vatandaşlar tarafından oldukça oldumlu tepkiler alan çözüm süreci, bölgenin ekonomik seviyesini de yükseltirken, yıllarca kan davası sürdüren aileler de artık huzurlu bir ortamda yaşadıklarını söylüyor.
 
Uygulamaya geçen çözüm sürecinin ardından Şanlıurfa başta olmak üzere diğer Güneydoğu illerinde turist sayısında büyük artış sağlandı.
 
YABANCI TURİST SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ SAĞLANDI
 
Kültür ve Turizm İl Müdürlüklerinden derlenen bilgiye göre, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Siirt, Mardin ve Şırnak'ı 2012 yılında 93 bin 105'i yabancı 1 milyon 38 bin 480'i yerli olmak üzere 1 milyon 131 bin 585 turist gelirken bu illere geçen yıl 141 bin 38'i yabancı 1 milyon 387 bin 26 turist ziyaret etti. Buna göre bölgeye geçen yıl gelen
 
ziyaretçi sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 23, yabancı turist sayısında yüzde 52, yerli turist sayısında ise yüzde 20 artış oldu.
 
“GÜVEN ORTAMI ARTTI”
 
Mardin Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Dinçel: "Güven ortamını hisseden bölgeyi ziyarete geliyor. Çözüm süreci bölge için en büyük teşvik oldu"
 
Çözüm süreciyle huzur ortamına kavuşan Güneydoğu Anadolu Bölgesine gelen yabancı turist sayında yüzde 52, yerli turist sayısında yüzde 20, yerli ve yabancı turist sayısında ise yüzde 23 oranında artış oldu.
 
Uygulamaya geçirilen çözüm süreci sayesinde yaşanan şiddet olaylarının son bulmasının ardından huzur ve güven ortamına kavuşan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, turistlerin gözdesi haline geldi. Yerli ve yabancı turistler, Şanlıurfa ve Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tarihi ve turistik mekanlarına adeta akın etti.
 
"HEM HUZUR HEM TURİST SAYISI ARTTI”
 
Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, yaklaşık bir yıl önce hayata geçirilen çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde huzurun hakim olduğunu söyledi.
 
Dünyanın sayılı tarih, kültür ve manevi değerlerine sahip olan Güneydoğu Anadolu Bölgesine süreç sayesinde gelen turist sayısında büyük artış olduğunu ifade eden Aksu, çözüm sürecinin ardından bölgenin imajında da büyük değişim olduğunu kaydetti. Bölgenin bir yıl öncesine kadar şiddet olaylarıyla gündeme geldiğini, bunun da turizm hareketini engellediğini vurgulayan Aksu, "Huzur ile turist de geldi" ifadesini kullandı.
 
"TURİZM YATIRIMLARI DA ARTTI"
 
Aksu, son bir yıldaki artışa rağmen bölgeye gelen turist sayısının yetersiz olduğunu, sürecin devam etmesiyle birkaç yıl içerisinde bölgeye gelen turist sayısında büyük artış olacağını belirtti.
 
"Güneydoğu Anadolu Bölgesi bünyesinde tarihi ve kültürel büyük potansiyel barındırıyor. Fakat bundan yeterli düzeyde istifade edemiyoruz" diyen Aksu, şunları kaydetti:
 
"Özellikle konaklama konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor. Başta Diyarbakır olmak üzere tüm illerde otel sayısı yetersiz. İlkbahar ve sonbahar aylarında otellerde yer sıkıntısı yaşanıyor. Çözüm süreciyle turizm yatırımlarında da artış oldu. Çok sayıda girişimci otel yapımına başladı. Yapımı süren Diyarbakır Havalimanının hizmete açılmasıyla yurt dışından da büyük oranda turist gelecek. Altyapı eksikliği giderilirse Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 5 yıl sonra yılda 5 milyon turist ağırlarız."
 
Aksu, turizmin gelişmesiyle bölgedeki işsizliğin azalacağına dikkat çekerek, "Bölgenin tamamı turizm sektöründe cazibe merkezi ilan edilmeli" dedi.
 
"TURİST SAYISINDAKİ ARTIŞ SÜRECEK"
 
Mardin Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Şeyhmus Dinçel ise uzun yıllar bölgede yaşanan şiddetin turizm başta olmak üzere tüm sektörlerin gelişimine büyük sekte vurduğunu söyledi. Çözüm süreci öncesinde hakim olan olumsuz şartlar, bölgede birçok gelişmeyi önlerken, çözüm sürecinin ardından Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Gaziantep ve diyarbakır olmak üzere diğer tüm Doğu ve Güneydoğu illerinde birçok olumlu gelişme yaşandı.
 
Çözüm süreci sayesinde Mardin ve çevre illere gelen yerli turist sayısında büyük artış olduğunu dile getiren Dinçel, sağlanan huzur ve güven ortamının turistlerin ilgisini Güneydoğu Anadolu Bölgesine çektiğini kaydetti.
 
Dinçel, bölgenin barındırdığı tarihi ve kültürel varlıkların dünyanın sayılı eserleri arasında yer aldığını dikkat çekerek, "Güven ortamını hisseden bölgeyi ziyarete geliyor. Turist sayısındaki artış sürecek. Çözüm süreci bölge için en büyük teşvik oldu. Konaklama ve ulaşım sıkıntılarının çözümü için gerekli çalışmaların koordineli şekilde yürütülmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner49