Öne Çıkanlar 5 milyar hibe talebi olan 3.651 projeyi teslim aldık Yeni Askerlik Sisteminin Detaylarını Açıkladı mıllı savunma bakanı rusya buytuksehır

Bu haber kez okundu.

Haliliye’nin Sofrasına Çocuklar Konuk Oldu
 Haliliye Belediyesi dün farklı 4 noktada iftar sofralarına ev sahipliği yaptı. Haliliye Belediyesi 3 yıldır geleneksel hale getirdiği iftar sofralarını her geçen yıl daha da geniş kitlelere yayıyor. Dün akşam iftar vakti 3 noktada sürekli olarak kurulan sofralara ek olarak Haliliye Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kızılay mensupları da iftar yaptı. Rabia Meydanı’nda kurulan iftar sofrasında yetim çocuklar ağırlanırken, bir başka sofraya da ev sahipliği yapan Haliliye Belediyesi burada da Kızılay Mensuplarını ve kan vererek hayat kurtaran yardım severleri sofrasına konuk etti.
 
HALİLİYE’NİN SOFRASINA ÇOCUKLAR KONUK OLDU
 
Rabia Meydanı’nda kurulan dev sofrada dün akşamın iftarı yetim çocuklar ve aileleri ile oldu. Çocuk seslerinin renklendirdiği sofranın devamında ise çocuklara özel gösteriler sahnelendi. Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de bulunduğu sofrada her akşam olduğu gibi binlerce kişi bir arada dua ederek, iftar yaptı.
 
DEMİRKOL: BU SOFRALAR HZ. İBRAHİM (A.S)’IN MİRASI
 
İftar sonrası yaptığı kısa konuşmada Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, kurulan iftar sofralarının Hz. İbrahim (A.S.)’ın mirası olarak nitelendirdi ve bu sofralara bugüne kadar teşrif eden tüm konuklara teşekkür etti.
 
Demirkol’un konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Haliliye Belediyesi olarak sahip olduğumuz değerleri, bir ölçüde gençlerimize aktarmak, yaşanması mümkün olan geleneklerimizi geleceğe aktarmak, olmayanları kayıt altına almak amacıyla; Hz. İbrahim (A.S.)’ın bize miras bırakmış olduğu bu sofrayı devam ettirmek istedik ve bu soframız hamd olsun, 3. Ramazan’da da 29 gün boyunca sizlerin emrindedir. Sizlerin hizmetindedir. Bu bakımdan ben sizlere soframıza teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu soframızda ne var. Bu soframızda Suriye’den bu tarafa irtica etmiş, muhacir ve bizim misafirlerimiz var. Bu soframızda Türkiye’nin değişik vilayetlerinden gelmiş üniversite öğrencilerimiz var. Bu soframızda Haliliye’nin kadim halkı var. Bu soframızda çeşitli ilçelerden, illerden gelmiş yolcular var. Ve bu soframız sizin sofranızdır. Her zaman için teşrifinizi bekliyoruz. Yönetimde olduğumuz sürece bu 3 yıldır devam eden soframız inşallah yönetimde olduğumuz sürece de devam edecektir. Hiçbir gerekçe, bütçe yokluğu veya eleman azlığı bu uygulamamızı terk etmemize sebep olmayacaktır. Yine aynı şekilde Haliliye Belediyesi olarak belki çok rastlanmayan ama bir ihtiyacın tespiti anlamında, her gece sizlere sahur da ikram ediyoruz. Her akşam 2 bin kişi burada sahurunu yedikten sonra ibadetine orucuna başlamaktadır. Bu soframızın müdavimleri olanların dışında sağlığı nedeniyle, yaşlılığı nedeniyle, hastalık nedeniyle bu soframıza gelemeyen halkımıza, -450 ailenin üstünde aileye- sıcak yemek ikramımız evlerinde oluyor. Burada kendinizi ev sahibi hissediniz. Bu sofra sizindir. Biz Hz. İbrahim (A.S.)’dan gelen geleneği yaşıyoruz ve ayrıca bu akşam ve çeşitli akşamlar da misafirlerimiz oluyor.”
ÇOCUKLARIN BAYRAMLIKLARI DA HALİLİYE BELEDİYESİ’NDEN OLACAK
 
Konuşmasında davetlisi olan yetim çocuklara da seslenen Demirkol çocuklar için şunları söyledi: “Yetim çocuklarımıza iftar veriyoruz. Bizler için son derece önemlisiniz. Yetimlerimizin her zaman yanındayız. Yetimlerimiz üzülmeyiniz kederlenmeyiniz. Hiçbir şekilde gelecekle ilgili hiçbir endişeniz olmasın. Bizim yanımızda o kadar makbulsünüz ki, hepimizin iman ettiği Allah’ın Resulü yetimdi. O bakımdan siz de Allah’ın resulü bizim yanımızda nasılsa, öylesiniz. Her zaman için desteğimizi yanınızda hissedeceksiniz. Ben buradan Ayışığım Derneği’nin tüm yöneticilerine sesleniyorum. Ramazan ayı içerisinde bayramlık olarak çocuklarımıza dağıttığımız bayramlıktan bin çocuğun kıyafetini Haliliye belediyesi olarak biz üstleniyoruz. O bin çocuğumuz bayram ettiği zaman inşallah biz de onların duaları ile onların gülümsemeleri ile inşallah biz de ahirette bayram edeceğiz. Bayramınız daim olsun. Cenab-ı Hakk’ın her iki cihanda size saadet vermesini, bayramlarınızın da iki cihanda devam etmesini dilerim.”
 
HALİLİYE BELEDİYESİ KIZILAY’IN DA SOFRASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
 
Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol yetim çocukları ve ailelerini ağırladığı iftar sofrasına geçmeden önce Kızılay’ın için kurulan sofraya da iftar öncesi konuk oldu. Burada iftarı bekleyen konuklarla selamlaşan ve sohbet eden Demirkol’a desteklerinden ötürü bir plaket takdiminde bulunuldu.
 
Kızılay’ın iftarında konuşan Demirkol şunları söyledi:
 
“Kızılay görülen lüzum üzerine, ihtiyaca binaen 1868’de kurulmuş ve daha sonrasında çeşitli isim değişiklikleri yapılmıştır. İlk ismi Mecruhini Askeri Muavenet Cemiyeti. Yani asker yaralılara yardım cemiyetidir. Sonrasında Hilal-i Ahmer. Kızılay hepimizin geçmişinde vardır. Bir defa bizim çocukluğumuzda tüm talebelerin muhakkak çizdiği bir beyaz çadır ve orada bir hilaldir. Yani Kızılay’dır. Tahmin ediyorum. Öğrencilik yıllarında bu resmi çizmemiş hiç kimse yoktur. Bir savaş tablosu çizersiniz yanına Kızılay’ın o beyaz çadırı. Bir sel felaketini resmedersiniz, ev ödevi olarak verilmiş, onda Kızılay’ın çadırı. Bir yangını çizersiniz, yanında o Kızılay’ın beyaz çadırı. O Kızılay’ın beyaz çadırını biz aslında istiyoruz ki bölgemizde ihtiyaç olmasın, istiyoruz ki aslında dünyamızda ihtiyaç olmasın ama felakete uğramış olanların, savaş afetiyle duçar olmuş olanların, ilk başta görmek istediği resim de o Kızılay’ın beyaz çadırı. Kızılay bir gönüllük esasına dayanıyor. Çocukluğumuzda bize, gönüllü öğrencilere bir kumbara verirlerdi. O kumbarayla dini bayramlarda ve mili bayramlarda sokak sokak dolaşırdık. Herkes bayram harçlığından bir şey atardı. Dolayısıyla Kızılay hepimizin hayatında. Çocukluğumuzda kumbara taşırdık. Yetişkin olduğumuzda kazancımızdan verdik. Zaman zaman pul uygulaması oldu. Kızılay’a yardım amacıyla pullar aldık. Hamd olsun yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Şimdi bir sms ile Kızılay’a yardım edebiliyoruz. İnternet üzerinden Kızılay’a yardım edebiliyoruz. Bu hususta kan veren de, mal veren de hepsi aynıdır. Birisi ihtiyacı temin etmek için, birisi insanın sıhhatin, hayatını idame ettirmesi için. O bakımdan kan bağışı yapan gönüllülerimize bu madalya töreninde bağışları için teşekkür ediyoruz. Kızılay’a her bakımdan çocukluğunda, gençliğinde, hastalığında yardım eden, muavenet eden, ihtiyaç duyan yardım alan, herkese teşekkür ediyorum. Kızılay yöneticilerimize şunu özellikle belirtiyorum. İyi ki varsınız. Allah eksikliğinizi vermesin. Gayretlerinizin, ihlaslı çalışmalarınızın devamını Cenab-ı Hakk nasip eylesin, devamını eylesin, sizleri her daim başımızda kaim eylesin. Şunu ifade etmek istiyorum. Özümüz bir, sözümüz bir. Duamız bir, gayemiz bir. Soframız da bir. Bu sofrada hepimiz ev sahibiyiz.”
 
Haliliye Belediyesi’nin ev sahipliğinde kurulan iftar sofrasına Kızılay Genel Sekreteri Ayşegül Genç, Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, Şanlıurfa Kızılay Şube Başkanı Ahmet Elçi, Kızılay Şanlıurfa Şubesi Kan Merkezi Müdiresi Dr. Akgün Eroğlu Özbaran da katıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner49