Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.) bizlere kıymetini bilmemizi istediği 5 önemli noktayı işaret etmiştir.
Bunlar, sırası ile;
“1- Hastalık gelmeden, sağlığın,
2- İşler sıkışmadan boş vaktin,
3- Fakirlik gelmeden zenginliğin,
4- İhtiyarlık gelmeden gençliğin,
5- Ölüm gelmeden hayatın kıymetini bil.”
Evet, Allah”ın resulümün işaret ettiği bu 5 önemli noktaya tabi ki dikkat etmeli, günlük yaşamımızda bunları tatbik etmeye gayret etmeliyiz.
Bugün ben, sizlerle Hastalık gelmeden sağlık konusu üzerine sohbet etmek istiyorum. Evet, sağlık bir insanın yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır.
Sağlıksız bir insan sözün özü itibari ile hiçbir şey yapamaz. Neden? Çünkü genel sağlığı bunlara izin vermez de ondan. Yani sağlıklı düşünemediğinden tutun, sağlıklı hareket edememesine kadar bir dizi sorunlar peş peşe karşımıza çıkar.
Sağlıklı bir yaşam için en başta yapmamız gereken, gün içerisinde kendimize 20 dakika da olsa, yarım saat ta olsa mutlaka yürüyüş için zaman ayırmamızdır.
Bugün günümüzde her ne kadar Sağlıklı yaşam adına günde 10 bin adım atılması toplum genelinde artık kabul görmüş ise de şahsen ben varsın 10 bin adım olmasa dahi 10 adım olsun diyor ve hepinizi sağlıklı yaşam adına gün içinde mutlaka yürüyüş yapmanız önerisinde bulunuyorum.
Açık kalp ameliyatı sonrasında şahsen ben her akşam en az 4 kilometre olmak üzere normal bir tempoda yürüyüş yapmaya gayret ediyorum.
İlk günler zorlandıysam da, inanın şimdi yürümekten zevk alan birisi oldum. Dolayısı ile yaşadığım duygular beni çok mutlu etmekte.
Peki, sağlıklı yaşam adına neden yürüyüş yapmalıyız?
Her gün 30 ile 60 dakika arasında yürümek; vücudunuz, zihniniz ve ruhunuz için yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biridir. Üstelik yapabileceğiniz en ucuz spordur. Hatta bazı araştırmalar her gün 30 dakika yürümenin depresyonun etkisini bile azaltmada etkili olabileceğini belirtiyor.
Mutluluğumuz için, huzurumuz için, fazla kilolardan kurtulmamız için, vücudumuzun genel sağlığı için gelin günde iki dakika dahi olsa yürüyelim.
Unutmayalım ki, yürümek genel sağlığımız adına önemlidir.
Sağlıklı günler yaşamanız dileği ile…