TBMM Dilekçe Komisyonu Üyesi, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Gününün, on binlerce masum Filistinlinin açlıktan ölümle burun buruna kaldığı bir ortamda yaşandığını belirterek, “Gazze’de acilen en insani temel ihtiyaçların karşılanmasına olanak tanınmalıdır.” dedi.

Hilvan’da oy verme işlemi başladı Hilvan’da oy verme işlemi başladı

Milletvekili Yazmacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler'in oluşturduğu, dünyanın açlık gözlemcisi olarak bilinen Entegre Gıda Güvencesi Aşama Sınıflandırması (IPC) Kıtlık İnceleme Komitesi verilerine göre İsrail’in kuşatması ve saldırısı altında bulunan Gazze şeridinde 1,11 milyon kişinin Akut Gıda Güvensizliği ölçeğinde kıtlık/felaket koşullarıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Deir Al Balah ve Refah gibi güney kentlerindeki durumu da aktaran Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, bu bölgede aşama 4 olarak adlandırılan Acil İnsani Durum alarmı verildiğini kaydetti.

GÜVENLİ GIDAYA ULAŞIM MÜMKÜN DEĞİL

Bölgede yaşam mücadelesi veren çocukların yüzde 30’unun akut yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirten Yazmacı, “Güvenli gıdaya erişimin artık neredeyse mümkün olmadığı bölgede çocukların en az yüzde 30'u akut yetersiz beslenmeden muzdarip. Çatışmaların yarattığı yıkımın tarif edilemez olduğu Gazze’de nüfusun tamamı Temmuz ayında açlık çekiyor olacak. Gazze’de acilen en insani temel ihtiyaçların karşılanmasına olanak tanınmalıdır.” diye konuştu.