GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Şanlıurfa'da, Üretim izinli Kırmızı Mercimek çeşidi Mirzabey tarlada ıslah çalışması devam ediyor. Mercimek çeşidi Mirzabey 2023 yılında tescil edildikten sonra çiftçilerin hizmetine sunulması planlanıyor.
GAP'TA ÜRÜN YELPAZESİ GENİŞLİYOR
Türkiye'de yoğun tarımsal üretimin yapıldığı illerin başında gelen Şanlıurfa'da, sulanabilir tarım alanlarının genişlemesiyle bölgede ürün çeşitliliği de artıyor.
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı kapsamındaki Şanlıurfa'da, pamuğun yüzde 43'ü, buğdayın yüzde 8'i, mercimeğin yüzde 36'sı ve arpanın yüzde 11'i üretiliyor.
Şanlıurfa'daki GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) bünyesinde ürün çeşitliliği artıyor. Harran Ovası'ndaki Talat Demirören Araştırma İstasyonunda Soya, Pamuk, Aspir ve Yerfıstığı gibi ürünler yetiştiriliyor.
Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) tarafından bir çok altarnetif ürün yetiştiriliyor.
MERCİMEK ÇEŞİDİ MİRZABEY 2023 YILINDA TESCİL OLACAK
Şanlıurfa'da, Üretim izinli Kırmızı Mercimek çeşidi Mirzabey tarlada ıslah çalışması devam ediyor. Mercimek çeşidi Mirzabey 2023 yılında tescil edildikten sonra çiftçilerin hizmetine sunulması planlanıyor.
, GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) yapılan açıklamada,
"Üretim izinli Kırmızı Mercimek Çeşidimiz Mirzabey'in Tarla Gözlemleri Baklagil Islahçılarımız Mahmut Gayberi ve Hasan Aslan tarafından yapıldı. 2023 yılında tescil ettirerek çiftçilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz"