1992 yılında ‘köy statüsünden’ ‘beldeye’ dönüştürülen ve nüfusu yaklaşık 2 bin 700 olan Karaköprü, bugün yaklaşık 130 bin nüfusu, modern yapıları, geniş cadde ve bulvarları ile Şanlıurfa’nın en gözde ilçesi konumuna geldi. İlçede yapılan binalara karşın vatandaşların günlük ihtiyaçları karşılayabilecek büyük bir AVM, Kuyumcu, ayyakabı gibi iş yerlerin olmaması vatandaşları Kent merkezilerini yöneltiyor. Vatandaşlar günlük ihtiyaçlarını kent merkezinden karşılarken ilçeyi yatacak otel olarak kullanılıyor.
Yaklaşık olarak 130 bin civarında nüfusu bulunan Karaköprü ilçe'sinde bir çok konuda eksikler mevcut, İlçede büyük bir AVM, Kuyumcu, ayakabıcı ve buna benzer bir çok iş yeri ilçede bulunmuyor, vatandaşlar Belediye yetkililerine seslenerek buraya AVM gibi iş yeri açıp esnafı teşvik etmelerini gerektiğini belirtiler.
İlçede sayısı belirsiz kafe'ler açıldı şehrin akşam üzerleri nefes alınabilecek bir bölgesi oluşturuldu. Fakat vatandaşların her şeyi bulabilecekleri rahat bir şekilde alışveriş yapma imkanları bulunmuyor. İlçede her ihtiyacı karşılayacak bir alışveriş merkezi bulunmuyor.
Vatandaşlar ilçe yetkililerine seslenerek," Karaköprü ilçesi çok güzel yaşanacak ve oturulabilecek bir yer fakat biz burayı sadece yatacak bir otel olarak kullanıyoruz, ihtiyaçlarımızı şehir merkezinden karşılıyoruz. Burada güzel büyük bir AVM veya Belediye tarafından yapılacak büyük bir iş merkezi ile Gıda, tekstili, ayakakabı ve kuyumcu gibi bütün esnafın bulunabileceği bir yer istiyoruz inşallah yetkilileri bu konuda duyarlı olurlar" diye konuştular.