Şanlıurfa Tarım ve Orman il müdürü Mehmet Aksoy, son yıllarda kene ısırmasıyla insanlara bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı uyarılarda bulundu.

Şanlıurfa Tarım ve Orman il müdürü Mehmet Aksoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu bilgilere yer verdi;

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle bağ, bahçe, orman gibi alanlarda kenelerin daha fazla bulunma riski taşıdığına dikkati çeken Aksoy, şu uyarılarda bulundu:

İbrahim Tatlıses böyle sitem etti! "Keşke bu kadar param olmasaydı" İbrahim Tatlıses böyle sitem etti! "Keşke bu kadar param olmasaydı"

Bağ, bahçe, tarla, orman gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyinin. Pantolon paçalarını çorap içine sokun ya da çizme giyinin. Hayvanların üzerindeki keneye, hayvanların kan ve idrarına çıplak elle dokunmayın.

Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudunuzun ve elbisenizin her yerine dikkatlice bakın.

Vücudunuzu özellikle diz arkası, koltuk altlarını, kulak arkası, ense ve saç dipleri ve kasıklar dahil kontrol edin ya da ettirin.

Vücudunuza tutunan keneyi çıplak elle dokunmadan; eldiven, bez ya da poşet ile çıkartın, çıkaramıyorsanız zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin."

Editör: Haber Merkezi