Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da hububat ekimi yapan çiftçiler, bölgede yaşanan kuraklık tehlikesi nedeniyle tedirginlik yaşıyor.

Yaklaşık 6 milyon 394 bin dekar alanda hububat tarımının yapıldığı kentte, Türkiye'deki mercimeğin yüzde 36'sı, buğdayın yüzde 10'u, arpanın ise yüzde 11'i üretiliyor.

Kasım-aralık aylarında yağışların mevsim normallerinin çok altında olması çiftçileri telaşlandırdı. Geçen sezon kurak bir yıl geçiren çiftçilerin talebi üzerine Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünce Harran ve Suruç ovalarına su bırakması gerektiğini belirti.

15 GÜN İÇERSİNDE SU VERİLMELİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Eyyübiye Tarım Ve Orman İlçe Müdürü İsa İzgi,”Buğday ekili alanlarda bugünden itibaren 15 Mart’a kadar sulama yapılması önem arz etmektedir. Üreticilerimizin mahsülü (ürünü) bereketli olsun. Buğday sulaması Mart’a (kardeşlenme ) döneminde , Nisan ‘ da (Sapa kalkma ) ve Mayıs ayında (başaklanma ) döneminde yapılaşacak sulamalar verim artışı ve kaliteli bir ürün yetiştirilmesi için önem arz etmektedir”dedi.