Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada;

“Hava sıcaklıklarının yüksek olması, son günlerde meydana gelen arazi yangınları, ormanlık alanlarda oluşan insan ve araç hareketliliği göz önüne alınarak sınırlı miktarda bulunan orman varlığımızın korunması amacıyla aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

1.         Şanlıurfa ili sınırları içinde bulunan bütün ormanlık alanlara girişler  24 Haziran 2024 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmıştır.

2.         Bütün ormanlık alanlara; mangal, semaver vb. yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulması ve kullanılması ile her türlü ateş yakılması yasaklanmıştır.

3.         Orman alanlarının kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaklanmıştır.

4.         Şanlıurfa ili sınırları içinde yer alan Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa Millet Ormanı, Akabe Orman Parkı ve Karacurun Orman Parkında sadece ateşsiz olarak piknik yapılabilecektir.

Şanlıurfa’da izinsiz saka kuşu besleyen kişiye 23 bin 322 lira para cezası kesildi Şanlıurfa’da izinsiz saka kuşu besleyen kişiye 23 bin 322 lira para cezası kesildi

5.         Alınan yasaklama kararlarına uyulması konusunda jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri tarafından kesintisiz olarak denetim yapılacaktır.

6.         Kararlara uymayanlar hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümlerine göre adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Editör: Haber Merkezi