Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Benek'in yönetmenliğini yaptığı 32 dakikalık belgeselin çekimleri, Bitlis ili Güroymak ilçesinin Budaklı köyünde gerçekleşti.

Soğuk havada Budaklı Kaplıcası'na giren mandalar ile insan ve hayvan sevgisinin ele alındığı belgeselde, 3 kuşaktır manda yetiştiriciliği yapan Erbay ailesinin hikayesi anlatıldı.

Mayıs 2022 tarihinde tamamlanarak ulusal ve uluslararası festival yolculuğuna çıkan Madak belgeselimiz, bugüne kadar 1’i yurtiçi ve 14’ü de yurtdışında olmak üzere 15 uluslararası festivalde karşılık gördü. Söz konusu festivallerin 5 tanesinde ödül aldı

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Sedat Benek,” Madak Belgeseli, 24.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin “Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Temalı Suha Arın Jüri Özel Ödülü aldı. Madak belgeselinin ortaya çıkmasında emeği geçen başta Yunus Emre Çiçek olmak üzere Bektaş Bakman, Aslı Deniz Adıgüzel, Fatih Adıgüzel, Ahmet Şahap, Mesut Alptekin, Dr. Öğrt. Gör. Mehmet Bozkoyun ve Öğrt. Gör. Ahmet Özkan; üşenmeden ve sabırla soğuk kış günlerinde belgesele röportaj vererek gönüllü destek sunan Kadriye Erbay teyzeye ve Nusrettin Erbay amcaya, oğulları Hakim Erbay’a, torunları Sinan Erbay’a, akraba ve dostları Mirxan Elmastaş’a, Muhammet Tören’e ve Berkan Tören’e en içten duygularımla şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, Madak belgeselimizi destekleyen Bitlis Eren Üniversitesi adına rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş'a da teşekkürlerimi sunuyorum.

Mayıs 2022 tarihinde tamamlanarak ulusal ve uluslararası festival yolculuğuna çıkan Madak belgeselimiz, bugüne kadar 1’i yurtiçi ve 14’ü de yurtdışında olmak üzere 15 uluslararası festivalde karşılık gördü. Söz konusu festivallerin 5 tanesinde ödül aldı. Ödül aldığı festivaller şunlardır:

1-Asian Talent İnternational Film Festivali-Hindistan

2-İnternational Companion Film Festivali-Güney Kore

3-Bettiah İnternational Film Festivali-Hindistan

4-Alternatif Uluslararası Film Festivali-Kanada

5-Gully İnternational Film Festivali-Hindistan.

MADAK BELGESELİNİN KONUSU

Bitlis ili Güroymak ilçesinin Budaklı köyünde, insan-doğal ortam ilişkisini insan-hayvan (Manda) sevgisi çerçevesinde Erbay ailesinin 3 kuşağının Mandalara ilişkin sevgileri, deneyimleri ve algıları oluşturmaktadır. Belgesel, etinden ve sütünden yararlanılan ve Budaklı Kaplıcası’nda kış mevsiminde – (eksi) derecede suya girerek yıkanmalarına odaklanmanın yanında yörede önemli bir ekonomik gelir sağlayan manda ve manda ürünlerinin tanınırlığına, halen değerlendirilemeyen Budaklı Kaplıcası’nın ekonomik bir değere dönüştürülerek kış turizminin gelişmesine katkı sunmayı hedeflemektedir.