Peygamber şehrinde bayram namazı coşkusu Peygamber şehrinde bayram namazı coşkusu
2000 yılında Birecik Barajı'nın su tutmaya başlamasıyla Halfeti’nin yüzde 80’i sular altında kaldı. Çoğu çiftçilik yapan ilçe sakinlerinin büyük bölümü, evlerinin su altında kalmasının ardından, 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşındı. Taş mimarisiyle yapılmış evlerin ve camilerin su altında kaldığı ilçe, aradan geçen süre içerisinde doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya başladı.
2014 yılında 3 yıldızlı olarak 4 katlı yapılan otel için İlçenin mimari yapısıyla uyuşmaması nedeniyle eleştirilerek 'ucube' olarak nitelendirilen otelin izinsiz yapıldığı ve ilçenin sülietini bozduğu gerekçesi ile Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca yıkılmasına kadar verildi. 3 yıldır mahkemesi devam eden ve halen Danıştayda kararı olan otel için Belediye ekipleri yıkıma gitti. Otelin yıkımı sırasında gerginlik yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda yine aynı otele yıkım kararı verilmişti Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yıkım kararı verilen otel yüzünden gerginlik yaşanmıştı.
Oteli yıkmak için gelen ekipler karşılarında otel çalışanları ve işletmecileri buldu. Çalışanlar, yıkımı engellemek için yolları araçlarla kapatıp kendilerini otelin odalarına kilitlediler.