Şanlıurfa’da endemik türlerinden biri olan Hoş Sümbül, Dünya'da sadece Halfeti İlçesinde iki lokasyonda bulunuyor. Yöresel adı Mezopotamya sümbülü (hoş sümbül) Mart ayında çiçek açtı.
Mezopotamya sümbülü, ilk kez 1888 yılında Alman eczacı ve bitki toplayıcısı Paul Sintenis tarafından Halfeti’de toplanmış ancak, 1977 yılında Speta tarafından bilim dünyasına tanıtılmıştır.
Doğa Koruma Milli Parklar Şanlıurfa 3.Bölge Müdürlüğü ekiplerince Biyolojik çeşitlilik izleme programı kapsamında bu yıl da yayılış gösterdiği alanda hoş sümbülleri gözlemlendi.
DKMP Şanlıurfa 3. Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklamada “Scilla mesopotamica (Hoş sümbül) Şanlıurfa İlinin endemik türlerinden biri olan Hoş Sümbül, Dünya'da sadece Halfeti İlçesinde iki lokasyonda bulunmaktadır. Yöresel adı Mezopotamya sümbülü (hoş sümbül) olan bitki mart ayında çiçeklenir.
Bölge Müdürlüğümüzce Biyolojik çeşitlilik izleme programı kapsamında bu yıl da yayılış gösterdiği alanda gözlemlendi. Ülkemizin biyolojik çeşitliliğini koruyor, gözlemliyor; gelecek nesillere bu zenginliğin ulaşması için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” denildi.