Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaparak istihdam ve verimin artığını belirti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP kapsamında, Atatürk Barajı'ndan Şanlıurfa kent merkezine kadar 26,4 kilometre uzunluğunda ve 7,62 metre çapında birbirine paralel yapılan iki tünelle Harran Ovası'nın bereketli toprakları 29 yıl önce ilk kez suyla buluştu.

Çeyrek asırda sulama sayesinde Şanlıurfa, daha önce ekimin çok az yapıldığı pamuk üretiminde yüzde 56 ile birinci sıraya yerleşti, mısır üretiminde de ilk sıralara yükseldi. Yapılan yatırımlarla 1 milyon 850 bin dekar alanın sulandığı bölgenin tarımsal üretimi ve ekonomiye katkısı artarak devam ediyor.

DSİ GENEL MÜDÜRÜNDEN GAP PROJESİ PAYLAŞIMI

Müdür Balta, GAP’ın başkenti konumundaki Şanlıurfa’nın da içerisinde yer aldığı bir görsel paylaşarak, şunları kaydetti: “Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı projesidir. Bölgenin sahip olduğu su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam olanaklarını artırmak yöre halkının gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltecektir”