Şanlıurfa, depremin yanı sıra sel felaketinin de izlerini silmeye çalışıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ev sahipliğinde gerçekleşen doğal afetler sonrası eylem planı hakkında koordinasyon toplantısı yaklaşık iki saat sürdü.
Ziyaret kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şanlıurfa’yı da etkileyen deprem ve ardından yaşanan sel felaketi ile ilgili üzüntülerini ve baş sağlığı dileklerini iletti. İlçe Belediye Başkanların da eşlik ettiği toplantıda Şanlıurfa ve Gaziantep’in kardeş şehir olduğu vurgusu yapıldı.
BAŞKAN BEYAZGÜL, “ŞANLIURFA VE GAZİANTEP İKİ KOMŞU, KADİM DOSTLARDIR”
Toplantının ardından Başkan Beyazgül ve Başkan Fatma Şahin kameralar karşısına geçti. Şanlıurfa’nın Gaziantep ile köklü komşuluk ilişkilerinin olduğunu aktaran Başkan Beyazgül, “ Şanlıurfa olarak bir bölgesel deprem, arkasından da bir sel felaketi yaşadık. Bütün bu durumlar yaşanmadan önce de nasıl daha fazla bir birimize yardımcı oluruz, bölgeyi nasıl kalkındırırız diye çalışmalarımız olmuştu. Gaziantep ve Şanlıurfa ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi gerek ilçe belediye başkanlarımız gerekse bürokratlarımızla birlikte masaya yatırdık. Yapılması gerekenler hususunda söz birliğine vardık. Bundan sonra da takibi konusunda da müştereken bir çalışma yapacağız. Ramazan Ayı dolayısıyla tüm hemşehrilerimin oruçlarını Allah Kabul etsin. Ramazanlarını tekrar tebrik ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.
BAŞKAN ŞAHİN, “ŞANLIURFA TARİHİN KENDİSİ, MERHAMETİN KALESİ VE SABRIN ZAFERİDİR”
Şanlıurfa’dayız komşumuz canımız ciğerimizdir. Hem depremde hem de selde Başkanımızla 24 saat telefonlarımız açıktı o zorlu süreci kim kime ne destek verebilir düşünerek geçti. Kimin nesi varsa paylaşarak bugünlere kadar geldik. Şanlıurfa bizim için çok önemli bir şehirdir. Bir sunum hazırladık Şanlıurfa bizim için çok özel bir yere sahiptir. Hepimiz Fırat’ın çocuklarıyız. Ortak tarihimiz var. Şanlıurfa tarihin ta kendisi, merhametin kalesi ve sabrın zaferidir. Şanlıurfa’nın derdi bizim derdimiz, sevinçleri bizim sevincimizdir. Bugün yaptığımız çalışmada bu şehirleri, bu bölgeleri nasıl daha dirençli hale getirebiliriz konusu oldu. Çünkü artık biliyoruz ki ülkemiz bir deprem bölgesi bu felaketler bazen sel bazen kuraklık olarak önümüze çıkıyor. Bölgeyi daha güvenli ve dirençli hale nasıl getireceğiz bu konuları çalıştık. Şuanda iyileşme dönemindeyiz birlikte iyileşeceğiz, yaraları birlikte saracağız.” Diye konuştu.