Türk askerinin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terörden arındırılan bölgelerde altyapının güçlendirilmesiyle Suriyelilerin gönüllü geri dönüşleri devam ediyor. Akçakale’deki gümrük kapısından her gün ortalama 30 ile 60 kişi Suriyeli ülkelerine geçiş yaptığı belirtildi.
Suriye’de 11 yıl önce başlayan iç savaşın ardından yaklaşık 3 milyon 500 bin Suriyeli mülteci Türkiye’ye sığındı. Türk askerinin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terörden arındırılan bölgelerde altyapının güçlendirilmesiyle bölgeye yeni okul, hastane, gençlik ve spor merkezleri gibi alanların kazandırılmasıyla yaşamın sürdürülebilir seyrine kavuşturulması sonrası Suriyelilerin geri dönüşlerinde artış sağlandı.
Gönüllü geri dönüşler kapsamında Suriyeliler İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat ederek yapılan işlemlerin ardından, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki gümrük kapısından günde ortalama 30 ile 60 mülteci ülkelerine geçerek güvenliği sağlanan bölgede ikamet etmeye başlıyor.
Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri şu ana kadar 554 bin 609 Suriyeli'nin gönüllü geri dönüş projesi kapsamında ülkelerine geri döndüğünü belirti.