Şanlıurfa’da fıstık ağaçlarında görülen renk değişimlerine dikkat Şanlıurfa’da fıstık ağaçlarında görülen renk değişimlerine dikkat

Vali Şıldak her hafta kentin önemli bir tarihini alanlarını tanıtarak turistlerin davet ediyor.

Viranşehir ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem yerleşimi olan Sefertepe de bu arkeolojik kazı alanlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Vali Şıldak, turistleri MÖ 8500’lü yıllarda ortaya çıkan yeni bir sosyal düzene işaret eden Sefertepe’yi görmeye davet etti.

Vali Şıldak yaptığı paylaşımda;

“Dicle ile Fırat Arasında Harmanlanmış Yeni Bir Toplum…

Viranşehir ilçemizin sınırları içinde bulunan Sefertepe’de çok sayıda dörtgen planlı odanın birbirine eklemlenmesiyle oluşturulan yapı kompleksi MÖ 8500’lü yıllarda ortaya çıkan yeni bir sosyal düzene işaret ediyor.

Ustaca inşa edilmiş taş duvarlarla birbirinden ayrılan odaların içerisindeki bezeli dikilitaşlar, sembolik donatılarla ayrılmış bölümler, mekanların birden fazla işleve sahip olduğunu gösteriyor.

Gündelik eşyaların yanı sıra farklı taşlardan yapılmış yüzlerce boncuk zengin bir sembolik anlayışın önemli göstergeleri arasında.

Sefertepe’de uzak mesafelerden getirilen taşlardan yapılmış süs eşyaları, günümüzden 10 bin yıl önce, farklı coğrafyalar arasındaki iletişimin en açık kanıtlarını oluşturuyor…”

Editör: Haber Merkezi