Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi itfaiye ekipleri, her sabah nöbet değişimi sırasında itfaiye önünde bir araya gelerek, "Allah'ım, tehlikeye düşmüş olan her canlının, özellikle küçük bir çocuk ya da yaşlı birinin imdadına geç kalmadan yetişebilmem için bana güç ver. Hazreti İbrahim Peygamberi yanmaktan koruduğun ilahi emrin sırrına bizlere de dahil et." şeklindeki itfaiyeci duasını okuyarak işbaşı yapıyor.

YÜZYYILIK GÖREV

Karaköprü’de Kurban satış yerleri hazırlanıyor Karaköprü’de Kurban satış yerleri hazırlanıyor

Yüzlerce ülkenin olduğundan daha köklü ve şerefli bir geçmişe sahip Türk İtfaiyesinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşundan yıllarca önceye dayanan bir geçmişi var. Asansörde kalan kişileri kurtarmaktan denize düşen araçları çıkarmaya, çatıda kalan kediyi indirmekten, insanı dehşete düşüren yangınların içinde kalan insanları kurtarmaya kadar değişik birçok hayati durumda canlarını hiçe sayan itfaiyeciler bazen görev başında şehit düşüyor.

Dünyanın en riskli mesleklerinden birini yapan itfaiyeciler, itfaiye teşkilatında yıllardır sürdürülen dua geleneğini her sabah tekrarlıyor. Her sabah tekrarlanan dua eşliğindeki nöbet değişimi törenine teşkilattaki bütün itfaiyeciler katılıyor.

Duanın ardından spor yapan itfaiye erleri ihbarlara daha hızlı ve güvenle müdahale ediyor.