Türkiye’nin bir çok ilinden gelen vatandaşlar 9 günlük bayram tatilini geçirmek için Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik kenti Halfeti ilçesini tercih etti. İlçeye binlerce yerli ve yabancı turistin gelmesi ile ziyaretçi rekoru kırıldı. Sakin ilçede kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

TEKNE TURLARI İLE BATIK KENT GEZİLERİ

Vali Hasan Şıldak, Hilvan'da vatandaşlarla buluştu Vali Hasan Şıldak, Hilvan'da vatandaşlarla buluştu

Halfeti İlçesi'nin önemli bölümü Birecik Barajı'nın yapımıyla birlikte 2000 yılında su altında kaldı. Çoğunluğu çiftli olan ilçe sakinlerinin evleri sular altında kalanları 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşındı. "Sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti, bayram tatili nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınını uğruyor.Taş evlerin ve camilerin su altında kaldığı ilçe, aradan geçen süre içinde doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı olmaya başladı. Doğal güzelliği, Fırat Nehri'nin altında kalan evleriyle kamuoyunda "Saklı cennet" ve "Kayıp kent" olarak anılmaya başlanan Halfeti'de, turistlerin yoğun ilgisinin ardından tekne turları başlatıldı, jet ski ve Doğa ATV turları ile ilgi odağı, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler, yaklaşık bir saat süren tekne turu ile su altında kalan camiler, evler, yeşil alanlar, Savaşan Köyü ve İncil’in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale’yi ziyaret ediyor. Bir kısmı su altında kalan kıyıdaki Ulu Cami'yi de gezen ziyaretçiler, tahta asma köprüden yürümenin keyfini çıkartıyor. Duba üzerine kurulu lokantaların hizmet verdiği ilçeyi ziyaret edenler, en çok tekne turuyla Fırat Nehrinde gezmenin mutluluğunu yaşıyor.

SAKİN İLÇE 9 GÜNLÜK TALİL İLE GÜLMEYE BAŞLADI

Şanlıurfa'nın doğal güzelliğiyle ön plana çıkan batık şehri Halfeti'de bayram yoğunluğu yaşanıyor. Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 büyük deprem ve Şanlıurfa'da meydana gelen sel felaketi nedeniyle geçen yıl yeteri kadar turistin uğramadığı Halfeti'de yüzler 9 günlük bayram tatiliyle gülmeye başladı.

BİNLERCE ARAÇ GİRİŞ YAPTI

Halfeti'de bayram yoğunluğu yaşanıyor. Havanın güzel olmasını fırsat bilen başta Şanlıurfa olmak üzere çevre illerden gelen binlerce kişi araçlarla adeta Halfeti’ye akın etti. İlçeye binlerce araç giriş yaptı. Bir çok kişi araçlarını bırakarak yamaçlardan tepelerden inmek zorunda kaldı.