Öne Çıkanlar Çocuklar 23 Nisanı Evde Kutluyor ibrahim tatlıses ak ak partı 1 Ölü

Bu haber kez okundu.

Yeşildirek'te Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Toplantıya AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, İbrahim Halil Yıldız, Ahmet Akay, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve ilçe belediye başkanları ile kurum amirleri katıldı.

Toplantı sonunda gazetecilere açıklama yapan Kurum, Şanlıurfa'da başlatılan projeleri görüşmek ve yeni çalışmaları başlatmak için kentteki yöneticilerle bir araya geldiklerini ifade ederek, şehrin sorunlarının kısa sürede çözüme kavuşması noktasında çalışma yaptıklarını söyledi.

Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Ocak'ta Başlıyor

Kentsel dönüşüm konusunda konuşan Kurum,"Yeşildirek mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında 294 adet konut 26 adet dükkanın OCAK 2020 yılı içersinde ihale edeceğiz Yeşildirek'deki vatandaşlarımızda bu konutlardan anlaşmak suretiyle kentsel dönüşümü etaplar halinde yapılacaktır"dedi.

Ulaşıma 175 Araç Geliyor

Şanlıurfa’nın En büyük sorunlarından birisi olan ulaşım hakkında bilgi Verne Kurum,”Ulaşımdaki sorunlarınızı çözmek, vatandaşlarımıza daha rahat bir ulaşım sağlamak amacıyla tüm ulaşım araçlarımızı yenileme kararı aldılar. Etaplar halinde bunu gerçekleştirirken ilk etapta 27 adet araç satın aldılar. Ve yine etaplar halinde toplam 175 araç alarak Şanlıurfa ulaşımını yeniliyoruz. Bu sayede Şanlıurfa'daki ulaşım sorununu çözmüş olacağız. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Büyükşehir Belediyemiz bu konuda çalışmalar yürütüyorlar. Bir kısmı hibe, bir kısmı kredi, bir kısmı ise yurt dışı kaynaklar olmak üzere bu projemizde en kısa zamanda çözmüş olacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için itfaiye araçlarımızı da yenilemiş olacağız”dedi.

Kızılkoyun Projesi Hayata Geçirilecek

Kamulaştırma çalışmaları devam eden Kale eteği ve Kıızılkoyun projeleri peyzaj projelerin başlayacağını söylenen Kurum,”Kale Eteği Projesi kapsamında vatandaşlarımızın ücretleri ödenerek evlerini başka yerlere taşıdılar. Ardından 30 dönümlük arazi üzerinde bizim kültürel değerlerimize ortaya çıkaracak çok güzel bir peyzaj projesine başlıyoruz. Ardından Kızılkoyun projesi kapsamında bir kısmı yine İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin birlikte çalışması ile bu projeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bu projede yine bir kısmı hibe bir kısmı da kredi olmak üzere bu projeyi gerçekleştirmiş olacağız”diye belirti.

Büyükşehir’e Yeni Hizmet Binası

Büyükşehir Belediyesine yeni kurum binası yapılacağını belirten Kurum,”Büyükşehir Belediyemizin vatandaşlara da hizmet verebilmesi amacıyla Çevik Kuvvet alanında 78 dönümlük bir araziyi Büyükşehir Belediyemize tahsis edeceğiz. Ve burada 7 gün 24 saat belediyemizin hizmet verebileceği bir hizmet binası inşa edeceğiz”sözlerine ekledi.

İlçelerdeki Tapu Sorunları Çözülecek

Kurum,”Eyyübiye ve Haliyle ilçelerimizde ise toplam 25 mahallemizin tapu sorunu var. Tüm bu sorunları çözebilmek için Büyükşehir Belediyemizin, bakanlığımızın ilgili birimleri ile bir komisyon oluşturuyoruz ve vatandaşlarımızla birlikte bu sorunu çözebilmek için çalışmalara başlıyoruz. Aslında bu sorun diğer ilçelerimizde de var. Diğer ilçelerimizde de bu sorunu çözebilmek için çalışmalarımıza başlıyoruz. Amacımız vatandaşlarımızın bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturarak tapu sorunu çözme kavuşturmaktır. İlk etapta plan sorununu çözüme kavuşturarak, bir sonraki etapta ise kentsel dönüşüm projelerini başlatmak istiyoruz. Bu çerçevede Diğer 13 ilçemizde de kentsel dönüşüm projelerimizi sürdüreceğiz. Çünkü Şanlıurfa'nın genelinde böyle bir sorun var. Kuracağımız ekip Şanlıurfa'nın 13 ilçesinde aynı şekilde bu çalışmayı sürdürecektir. Böylelikle en yakın zamanda bu mülkiyet sorunlarını çözüme kavuşturmuş olacağız”dedi.

Hz. Eyüp Peygamber makamı ile Halil-ür Rahman'ı birleştirecek

Urfa’nın iki değerinin bir proje ile birleşeceğini söyleyen Kurum,”Şanlıurfa'da kültürler değerleri daha ön plana çıkarmak için gelen turistlerin geçici olarak değil 2-3 günlük de olsa kalıcı olarak kalabilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Hz. Eyüp Peygamber makamı ile Halil-ür Rahman'ı birleştirecek bir kültür yolu projesi oluşturuyoruz. Bu yolu daha da kısaltacak ve giderken vatandaşlarımızın bir kültür yaşaması için örnek bir kentsel projeyi başlatıyoruz. 40 milyon bedelli proje çerçevesinde 10 milyon lirası hibe 30 milyon lirası ise İller Bankası'ndan kredi çekilmek suretiyle proje yapılacak”dedi.

Tarihi Urfa Evleri Yeniden Yaşatılacak

Kurum,”Bıçakçı Mahallesi ve 17 mahallemizde Urfa evlerine yaşatmak adına bir proje başlatıyoruz. 10 milyon liralık bir proje. Bu proje kapsamında tarihi evlerimizin dış binasını cephelerin düzenlenmesi, kaldırımların düzenlenmesi ve tescilli evlerimizin restorasyonunun yapılması ile birlikte çok güzel bir çalışmaya imza atmış olacağız. Bu çerçevede içerisinde kütüphanelerimizin ve müzelerimizin olduğu çok önemli bir projeyi ilimize kazandırmış olacağız. Bunun da bir kısmını yine bir kısmını da İller Bankası'ndan kredi çekmek vasıtası ile Büyükşehir Belediyemiz yürütüyor olmuş olacak” dedi

Eyyübiye Ve Haliliye'ye Millet Bahçeleri Yapılıyor

Şanlıurfa’nın merkez iki ilçesine millet bahçesi yapılacağı müjdesine verne Kurum,”Eyyübiye ilçesinde Harran üniversitemizin bir yeri var. Buradaki 150 bin metrekarelik alanımızı ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmak amacıyla bir millet bahçesi yapıyoruz. İçerisinde yürüyüş yollarının, bisiklet yollarının, gençlerimizin, çocuklarımızın 7 gün 24saat vakit geçirilmesi amacıyla millet bahçesini Eyyübi ilçemize kazandırmış oluyoruz. Yine bu çerçevede Haliliye ilçemizdeki Süleymaniye ve Devteşti mahallelerimizde millet bahçesi yapacağız. Tüm bunlardaki amacımız Şanlıurfa'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı 13 ilçemize de yayarak bu doğrultuda uygulamalarımızı halkımızın hizmetine sunmuş olacağız” ifadesini kullandı.

Eyyübiye’ye 3 Müjde Birden!

Kurum,”Eyyübiye Akçamescit mahallemizde daha önce belirlediğimiz 40 hektarlık belirlediğimiz bir riskli alan var. Bu aylanda kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmıştık. 27 Aralıkta ihalesini gerçekleştireceğimiz 367 konut ve 35 ticaret merkezi projesi ile Akçamescit'teki projemizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşlarımızın rızasını alarak 40 hektarlık alanımızın dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. Sanayinin de içerisinde olduğu hak sahibi vatandaşlarımız için 300 tane dükkanın 200 konut ve 40 ofisin kalan vatandaşlarımıza verilmek için Mart 2020'de ihalesini yapacağız. Yine Karaköprü'de Alibaba mahallesi olarak bilinen alanda 70 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz. Vatandaşlarımızın rızalarını alarak Karaköprü Belediyemiz ve bakanlığımız bünyesinde bu süreci de başlatmış olacağız. Şehrimize yakışır bir projeyi yapmak istiyoruz. Siverek'te Selimpınar, Haliliye, Yenişehir mahalleleri ve Siverek Kale etrafı kaya riski taşıdığımız bir alan var. Toplamda 250 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tahdit edecek alanlarda kentsel dönüşüm projemizi başlatıyoruz. Deprem dönüşümü bekleyen vatandaşlarımızın sorunlarını çözüyoruz. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde vatandaşlarımızın rızalarını alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yine Siverek'te kent ormanını 2020 yılı içerisinde tamamlayıp hizmete sunacağız. Viranşehir ilçemizde Çırçıp deresi Yenişehir mahallesinde 142 bin metrekarelik bir millet bahçesi yapıyoruz. Bununla birlikte Şanlıurfa genelinde 5 millet bahçesini 2020 yılında vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. Birecik ilçesi de buna dahil. Yine bu proje çerçevesinde Fırat'tan iki yakaya yürüyüş yolu olarak tasarlanan projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Viranşehir Hürriyet mahallesinde mülkiyet sorunlarını da çözecğiz. Tüm vatandaşlarımızın taleplerine karşılık verecek ve tüm sorunları çözeceğiz. Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu manifesto çerçevesinde tüm projelerimizi hayata geçiriyor ve Şanlıurfa'mızı bölgesinde marka şehir yapacak projelerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz."dedi.

Arnavutluk'a yapılacak olan 500 konut

Kurum, "Amacımız deprem riski altındaki Arnavutluk'taki vatandaşların talepleri doğrultusunda binaların deprem riski tespitini yapmak. Diğer taraftan da hasar tespit noktasında tabi biz yıllık ortalama 23 bin deprem yaşayan ülke olarak bu konuda oldukça tecrübeliyiz. Ekibimiz hemen hasar tespit çalışmalarını Arnavutluk'ta başlatacak, dost kardeş ülke Arnavutluk'ta bu tespit çalışmasını yapıp yine binaların risk durumunu Arnavutluklu vatandaşlarımıza hizmet etmek amacıyla kurmuş olduğumuz ekip bu çalışmayı yapacak. Cumhurbaşkanımızın dün açıklamış olduğu bize vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde dost kardeş ülke Arnavutluk'a 500 tane konut yapıyoruz, hak sahibi burada depremde zarar görmüş vatandaşlara bu konutları en kısa sürede yapıp Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aracılığıyla teslimlerini gerçekleştireceğiz. Oranın mimarisine özgün, oradaki vatandaşlara hizmet verecek ve ekonomisine baktığınızda, milli gelirine baktığınızda milli gelirine oranla en fazla yardım yapan ülke konumunu Türkiye olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Nerede bir mazlum olsa nerede yardıma ihtiyacı olan bir ülke olsa, insani bir dram olsa sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde elimizi uzatıyoruz uzatmaya gayret gösteriyoruz. Bundan sonra da anlı anlayışta yardım ihtiyacı olan tüm ülkelere yardım edeceğimizi, üzerimize düşen vazifeleri yerine getireceğimizi ifade etmek isterim." dedi.

Başka bir gazetecinin kentte yaşayan Suriyeli sayısının fazla olduğunu ve Belediyelerin İller Bankası'ndan aldıkları yardımlara ilişkin bu konuda bir değişiklik yapılmasının gündemde olup olmadığı sorusuna, Bakan Kurum AK Parti döneminde Şanlıurfa'ya 45 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve bunların devam ettiğini söyledi.

Büyükşehir yasasıyla ilgili belediyelerden talepler aldıklarını aktaran Kurum, yönetmelikteki değişikliklere ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini bunun tamamlanmasının ardından belediyelerle paylaşacaklarını ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner47