Öne Çıkanlar 5 milyar hibe talebi olan 3.651 projeyi teslim aldık Yeni Askerlik Sisteminin Detaylarını Açıkladı mıllı savunma bakanı rusya buytuksehır

Bu haber kez okundu.

Her Çalışana Tazminat
 Kıdem tazminatında yeni sistem şekillendi: İstifa edenin de 1 gün çalışanın da kıdem tazminatı olacak. Hesaplamada 30 gün esası korunacak. Mevcut çalışanlara tercih imkanı sunulacak.
Tazminatında Yeni Sistem, Her Çalışana Tazminat
Hükümetin 'sıfır mağduriyet' sözü verdiği kıdem tazminatı modeli şekillendi. Buna göre, kıdemde 30 gün esası korunurken, gelir endeksli bir fon sistemi kuruluyor. Bir gün çalışan da kıdem alırken; yeni işe girenler için sisteme girmek zorunlu olacak, eski çalışanlar için gönüllülük esası uygulanacak. İstifa eden de işyeri iflas eden de kıdem tazminatını alabilecek. Fon yönetiminde sosyal taraflar da yer alacak. Bireysel hesaptaki birikim altın ve dövizde değerlendirebilecek.
 
Milyonlarca çalışanın gözünün çevrildiği kıdem tazminatı modeli için teknik çalışmalar tamamlandı. Sosyal tarafların da görüşleri dikkate alınarak son şekli verilecek çalışmayla, bugün yüzde 8-10'larda olan kıdem alanların oranının yüzde 100'e çıkarılması hedefleniyor.
 
15 BAŞLIKTA KIDEMDE TÜRK MODELİ
 
1- GELİR ENDEKSLİ FON
 
Kıdem Tazminat Fonu kurulacak. Tamamen gelir endeksli bir fon olacak. 1 gün bile çalışanın hakkı Fon'a yatırılacak. Fon sisteminde bütün çalışanların kıdemi olacak.
 
2- FON'A DEVREDİLECEK
 
GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN
Mevcut kıdemler de Fon'a devredilecek.
 
3- KAZANIMLARA KORUMA
 
 
Fon sistemi ile çalışanların hem kazanılan hem de gelecek hakları korunacak.
 
4- DEVLET GÜVENCESİ
 
Çalışanların düşük kıdemle işten çıkarılması önlenecek. Kıdem tazminatını kaybetme korkusu ortadan kalkınca başka işlere geçiş de kolaylaşacak.
 
5- 30 GÜNE DEVAM
 
Kıdemde 30 günü muhafaza eden katsayı oluşturulacak. 1 yıl çalışmaya karşılık 30 gün brüt ücret tutarındaki tazminat miktarının fonla birlikte azalmaması sağlanacak.
 
6- BİREYSEL HESAP
 
Her çalışanın bireysel hesabı olacak. İşveren hesaba her ay prim yatıracak.
 
7- SÖZLEŞMESİ BİTENE DE VAR
 
Kıdem kazanmadan sözleşmesi sona erenlerin paraları da birikmiş sayılacak.
 
8- DEVLET DESTEĞİ
 
İşveren çalıştırdığı her bir işçi için prim ödemek zorunda olacak, buna devlet desteği de eklenecek.
 
9- SOSYAL TARAFLAR DA KIDEM FONU'NDA
 
Fon yönetimine sosyal taraflar da dahil edilecek, denetimde de görev alabilecekler. Takvim'in haberine göre, bireysel emeklilik şirketleri de kıdem tazminat hesabını yönetmek için Hazine'den yetki alabilecek.
 
10- İSTEYEN ALTIN, İSTEYEN DÖVİZDE
 
Çalışanlar birikimlerini tahvil, döviz, hisse senedi, altın gibi yatırım araçlarında değerlendirebilecek. Çalışan bir tercih yapmazsa bir bölümü kamu borçlanma araçları ile değerlendirilecek.
 
11- YATIRMAYANA TEŞVİK YOK
 
Bireysel kıdem tazminatı hesabına primi düzenli yatırmayan işverene vergi desteği başta olmak üzere teşvik kapıları kapanacak.
 
12- AYLIK TAKİP
 
Her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğu ve neması takip edilebilecek.
 
13- İSTİFA EDEN DE ALACAK
 
İstifa eden de kıdemini alabilecek. İşçinin istifasını haklı bir nedene dayandırması zorunlu olmayacak. İşini devredenin sorumluluğu devam edecek. İşveren iflas etse bile çalışan tazminatını alabilecek.
 
14- ESKİ ÇALIŞANLARDA İSTEĞE BAĞLI
 
Yeni işe girenlerde Fon'a katılım zorunlu, eski çalışanlarda isteğe bağlı olacak. Çalışan ve işverenin uzlaşması durumunda yeni sisteme geçiş de mümkün olacak. İşten ayrılma gibi bir durumda aynı hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek.
 
15- BELLİ SÜRE DOKUNULMAYACAK
 
Kıdem Fonu'na belli bir süre dokunulamayacak. Ancak sınırlı özel durumlarda erken çekme imkanı getirilebilecek.
 
Kaynak: Hürriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner49